Sveiki,
Ir vėl daug laiko praėjo nuo mano paskutinio parašymo. Blogai, negerai, bet kitaip kažkaip dabar neišeina..
Pirma labai greitai bėga laikas ir taip sunku viską suspėti, o antra vis nieko naujo neatrasdavau išbandyti, kad būtų skanu, gražu ir galima pasidalinti su visais :)
Prasidėjęs ruduo, po netrumpos pertraukos, tapo ir vėl mano naujųjų mokslo metų pradžia! Vis kaupiausi ir ieškojau, kur galėčiau pasimokyti konditerijos subtilybių ir daugiau sužinoti apie kepimo principus. Taip, šiais laikais yra visagalis internetas, kuriame tikrai pilna visokios informacijos, tačiau jis neatstoja gyvo kontakto su mokytoju ar kitais besimokančiais, negali su juo padiskutuoti, tau rūpimu klausimu. Todėl labai rekomenduoju, jeigu tik yra galimybė eiti ir mokytis! :)
Taigi, pradėjau lankyti konditerijos kursus pradedantiesiems. Kursai nėra ilgi, tačiau pabaigusi, manau eisiu į kitus :)
Praėjo dar tik dvi paskaitos, o jau galiu ir noriu kartu pasidžiaugti nauju atradimu - plikytais pyragėliais!
Plikytų pyragaičių niekada nebuvau bandžiusi daryti ir visada jų darymas atrodydavo kosmosas, todėl net nesiruošiau jų išbandyti, bent jau greitu metu tai tikrai. Bet pamačiusi ir išsiaiškinusi jų gaminimo eigą per kursus, supratau, kad jie nėra tokie sudėtingi kaip atrodo :) Taip, yra keletas subtilybių, kurias reikia žinoti, bet jos tikrai nėra sudėtingos.
Pirmiausia pasidarome traškią tešlą. Ji naudojama ant pyragaičių viršaus, kad viršus būtų traškus ir labai skanus :) Ji taip pat suteikia saldumo.
Traški vanilinė tešla:
1. 100 g kambario temperatūros sviesto
2. 125 g rudojo cukraus
3. 125 g miltų
4. 1/2 vanilės ankšties
Gaminimo eiga:
1. Visus ingridientus sumaišyti į vientisą kamuoliuką (galima rankomis, galima virtuviniu kombainu).
2. Iškočioti labai ploną lakštą tarp kepimo popieriaus lapų (turi išeiti apie 3 mm storio) ir dėti į šaldiklį.
3. Po kelių minučių išimti sušalusį lakštą ir apvalios formelės pagalba (apie 1 cm skersmens) išspausti rutuliukus. Vėl dėti į šaldiklį, nes tešla labai greitai tirpsta.
4. Kai bus paruošti plikyti pyragaičiai kepimui ištraukti lakštą su rutuliukais ir rutuliukus išdėlioti ant pyragaičių viršaus, kelias sekundes palaukti kol pašils ir dėti kepti.
Plikyta tešla (apie 20 vidutiniškų pyragaičių):
1. 100 g kambario temperatūros sviesto
2. 4 g druskos
3. 4 g cukraus
4. 225 g pieno
5. 150 g miltų
6. 260 g kambario temperatūros kiaušinių (apie 5 kiaušiniai)
Gaminimo eiga:
1. Į prikaistuvį sudėti pieną, cukrų, druską ir sviestą. Užvirinti. Reikia, kad sviestas kaip galima greičiau ištirptų, kad kuo mažiau pieno nugaruotų (jeigu nugaruoja daug pieno, gali prireikti jo įpilti pabaigoje baigiant maišyti tešlą, sudėjus visus kiaušinius)
2. Nuimti nuo ugnies ir maišant suberti miltus, intensyviai išmaišyti ir vėl uždėti ant ugnies, palaikyti kol tešla pradeda šiek tiek lipti prie dugno ir nusigaruoja šiek tiek skysčio.
3. Sudėti tešlos kamuoliuką į kombainą, palaipsniui supilti kiaušinius. (Kiaušinius reikia susiplakti šakute iš anksto ir pilti po nedidelį kiekį, kai susimaišo vėl įpilti, taip kartoti kol visi kiaušiniai susideda arba kai tešla tampa tąsi ir palengva slysta nuo plaktuvo. Kai tešla pasidaro blizganti reikia pradėti tikrinti jos tąsumą, nes jeigu bus per skysta, pyragaičiai nesigaus! Tačiau, jeigu sudėjus visus kiaušinius tešla vis dar nėra tąsi, reikia įpilti šiek tiek pieno, išplakti ir žiūrėti ar tešla jau tąsi)
4. Paruoštą tešlą sudėti į konditerinį maišą ir išspausti nedidelio dydžio (apie 2 cm) rutuliukus, ant viršaus uždėti traškios tešlos rutuliukus. Palaikyti kelias sekundes ir dėti kepti į įkaitintą orkaitę iki 180 laipsnių. Kepa pyragaičiai apie 30 min. Darinėti durelių negalima, nes pyragaičiai subliūkš ir neiškils. Geriausia orkaitę nustatyti tik ventiliatoriaus rėžimu ir laukti, kol pyragaičiai pakils ir paruduos, apie 25 minutę galima tikrinti ar iškepę.
5. Ar iškepęs pyragaitis galima patikrinti išėmus vieną ir perpjovus per puse, turi būti tuščiaviduris ir tešla aplinkui nebedrėgna, taip pat iš išorės turi būti tvirtas, ne minkštas. Kai pyragaičiai tokie išimam iš orkaitės ir leidžiam atvėsti.
(Kepiau ant tokio kilimėlio, kas antrame rutuliuke, kad nesusiliestų išsipūtę)
Šokoladinis kremas (~10 pyragėlių):
1. 100 g juodo šokolado
2. 200 g grietinėlės (36 proc. riebumo)
Gaminimo eiga:
1. Šokoladą kartu su 100 g grietinėlės pašildyti ant garų vonelės, leisti atvesti ir sutvirtėti.
2. Likusį 100 g grietinėlės supilti į plaktuvą, ten pat sudėti ir atvėsusį šokolado ir grietinėlės kremą. Išplakti iki standumo. Sukrėsti į konditerinį maišelį.
3. Perpjauti atvėsusius pyragaičius ir įspausti šiek tiek kremo.
Dar papildomai galima aplieti baltu ar juodu šokoladu.
Pyragaičiai skanūs ir su kremu ir be kremo. Be kremo jie yra traškūs, ir neatsivalgomi! Su kremu riebesni (aišku priklausys nuo kremo, galima dėti ir kitokį), tampa minkšti, tačiau taip pat labai skanūs!
p.s. nesunaudojus visos tešlos iškarto galima išsispausti rutuliukų ant kilimėlio/kepimo popieriaus ar į kokias nors nedidelias formeles ir užšaldyti. Taip tešla gali būti kelis mėnesius, ištraukus dėti iš karto kepti, atitirpinti nereikia. Tik kepimo laikas gali būti šiek tiek ilgesnis!